در راستای صدور خدمات مهندسی و بررسی بازار اقلیم کردستان عراق برای صادرات و واردات کالا و تجهیزات، هیئتی ۹ نفره اعزامی بخش خصوصی صنعت ساختمان استان کردستان متشکل از اعضای سازمان نظام مهندسی استان کردستان، در سفری ۴ روزه با هدف صدور خدمات مهندسی و بررسی بازار اقلیم کردستان عراق برای صادرات و واردات کالا و تجهیزات مرتبط با صنعت ساختمان در سلیمانیه حضور یافتند.

این دیدارها به صورت فشرده و کاملا هدفمند توسط مدیر گروه برعهده سامان مجذوبی (عضو اتاق مشترک ایران و عراق، عضو هیئت مدیره صادرات خدمات فنی مهندسی اتاق بازرگانی سنندج و عضو سازمان نظام مهندسی استان کردستان) تنظیم شده بود.

در روز اول دیدار با اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان اقلیم کردستان صورت گرفت و هر کدام از اعضای هیئت‌ توضیحات مبسوطی در زمینه توانمندی‌های مربوط به شرکت و مسئولیت خود ارایه نمودند که با استقبال هیئت‌ اقلیم مواجه گردید.

دیدار با اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان اقلیم کردستان

نشست بعدی با اتحادیه مهندسین کردستان عراق و با حضور تمامی اعضای هیئت‌ مدیره نظام مهندسی اقلیم شاخه سلیمانیه صورت پذیرفت که در این جلسه نیز توانمندی‌های مهندسی ایران تشریح شد. این اتحادیه تاکید بر صدور خدمات فنی مهندسی و برگزاری سمینارهای علمی توسط مهندسین اعزامی را داشتند.

دیدار با اتحادیه مهندسین کردستان عراق

دیدار و نشست پایانی نیز در اتاق بازرگانی سلیمانیه با انجمن پیمانکاری اقلیم کردستان برگزار شد که زمینه‌های همکاری و صدور خدمات و به خصوص کالا بررسی گردید. در این دیدار از سوی اتاق بازرگانی بر توانمندی‌های مهندسین ایرانی تاکید شد و خواهان حضور بیشتر مهندسین و همچنین تولید محصولات ایرانی در خاک کردستان عراق شدند.

دیدار با اتاق بازرگانی سلیمانیه

شایان ذکر است که در تمامی جلسات از طرف هیئت‌ اعزامی از هیئت‌های اقلیم کردستان برای حضور در استان کردستان و مشاهده‌ی توانمندی‌های این استان دعوت به عمل آمد که مورد استقبال و پذیرش طرف مقابل قرار گرفت و قطعا تداوم این دیدارهای متقابل سهم بسزایی در گسترش روابط اقتصادی فیمابین ایفا خواهد کرد.

آنچه از کلیت این جلسات حاصل شد این بود که خدمات مهندسی ایران جایگاه والایی در اقلیم کردستان عراق دارد که در صورت تداوم مراودات زمینه همکاری گسترده‌ای را فراهم نموده و بکارگیری فارغ‌التحصیلان مهندسی را در پی خواهد داشت.

هیئت‌ اعزامی در این سفر متشکل از شرکت فنی مهندسی برق‌یار نیروی ماد با مدیریت مهندس ابراهیم نصیری از بانه، شرکت مهندسین ساز آب نیروی فراگیر (مهندسین سانوف) با مدیریت مهندس بهروز رشیدیان از سنندج، شرکت حافل مقاوم ساز شهر با مدیریت مهندس عطا گل محمدی از سنندج، شرکت عمرانی دیار شهسوار با مدیریت مهندس آزاد دیودار از مریوان، مهندس صلاح‌الدین قادری مدیریت محترم توزیع برق شهرستان بانه، بودند.