سناریو از واژه‌ی لاتین Scenario گرفته شده است که دارای معنی واحد و تعابیر مختلفی است؛ که در زمینه‌های مختلف همچون نظامی, هنر, سیاست و مدیریت استفاده می‌شود و به معنی طرح کلی وضعیت موجود است. سناریو در خانه‌ی هوشمند به معنی مجموع تنظیمات و کنترل‌های دلخواه بر روی کلیه وسایل و وضعیت خانه است. زمان اجرای این تغییرات نیز خود قابل برنامه‌ریزی هستند که می‌تواند به صورت زمانبندی شده و یا در پی تغییر وضعیتی در منزل رخ دهد. در ادامه برخی از سناریوهای مرسوم آورده شده است ولی باید بر روی این موضوع تاکید کرد که سناریو در خانه‌ی هوشمند مفهومی بسیار گسترده‌تر از عباراتی که در ادامه آمده است دارد و هر وضعیتی اعم از صدا، نور، امنیت و غیره در آن قابل پیاده‌سازی می‌باشد.

🏡 سناریو صبح بخیر:
با تنظیم آلارم گوشی صبح با بالا رفتن پرده‌ها و آهنگ ملایمی از خواب بیدار می‌شوید. در حالی که قهوه‌ساز و کتری برقی شما نوشیدنی گرم شما را برای صبحانه‌ای دلنشین آماده کرده است.
🏡 سناریو خروج از منزل:
کلیه مسیرهای روشنایی و صوتی خاموش شده و پرده‌ها بسته می‌شوند و دمای محیط به دمای مناسب عدم حضور تغییر می‌کند (در سناریوی ورود و یا قبل از ورود می‌توان دمای خانه را به دمای مطلوب بازگرداند) که به مقدار قابل توجهی به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک می‌کند و سیستم امنیتی خانه فعال می‌شود. در هنگام مسافرت سیستم هوشمند حضور افراد در منزل را با تغییراتی مانند روشنایی و پرده شبیه‌سازی خواهد کرد.
🏡 سناریو ورود به منزل:
با فعال شدن این سناریو دمای منزل به دمای مطلوب می‌رسد. روشنایی مسیر‌ها و محیط خانه مطابق با شدت نور محیط تنظیم می‌شوند و به طور کلی هر چیزی که در هنگام رسیدن به منزل نیاز دارید برای شما آماده خواهد بود. خانه‌ی هوشمند با پیام کوتاه, اتصال به اینترنت و حتی با توجه به موقعیت مکانی شما می‌تواند پیش‌بینی بازگشتن شما به منزل را انجام دهد و این تغییرات را برای شما اعمال کند.

انتخاب سناریو

🏡 سناریو تماشای فیلم:
برای مشاهده فیلم با فعال کردن این سناریو از روی پنل‌های هوشمند و یا گوشی همراه خود، پرده‌ها بسته شده، سیستم روشنایی با نوری ملایم و در قسمت مناسب برای جلوگیری از بازتاب ناخواسته نور روشن شده، همچنین سیستم گرمایش و سرمایش دمای مورد نظر فضا را برای دیدن یک فیلم دلپذیر آماده می‌کند.
🏡 سناریو مهمان:
با ورود مهمانان فقط کافیست سناریو مهمان را انتخاب کنید تا سیستم روشنایی به خواست شما تنظیم شود؛ چراغ‌های دکوراتیو و راهروها و لوسترها روشن می‌شوند، دمای محیط به دمای موردنظر تغییر می‌کند و سیستم صوتی موسیقی ملایم و آرامی را پخش می‌کند.
🏡 سناریو شام:
مهمانان را به صرف شام دعوت می‌کنید و فقط کافیست سناریو شام را انتخاب کنید تا نور محیط‌های دیگر خاموش و نور میز شام به صورت ملایم همراه با موسیقی روشن شده تا در بهترین شرایط از مهمانان خود پذیرایی کنید.
🏡 سناریو خواب:
با انتخاب این سناریو، چراغ‌ها و سیستم‌های صوتی خاموش می‌شوند و چراغ خواب روشن می‌شود. وضعیت درها و پنجره‌ها برای شما نشان داده می‌شود و سیستم امنیتی فعال می‌شود تا خوابی آسوده در آرامش را داشته باشید.
🏡 سناریو مطالعه:
با فعال کردن این سناریو در هر قسمت از خانه که باشید، سیستم صوتی آن قسمت غیرفعال و سیستم روشنایی و پرده برقی مطابق با نور محیط بیرون، نور مناسب برای مطالعه را برای شما فراهم می‌کند. 

بخشی از سناریوهایی که معمول می‌باشد را بیان کردیم اما این نکته را فراموش نکنید شما هرچیزی را که بخواهید می‌توانید به صورت سناریو پیاده‌سازی کرده و از امکانات خانه‌ی هوشمند خود لذت ببرید.