سناریو از واژه ی لاتین Scenario گرفته شده است که دارای معنی واحد و تعابیر مختلفی است؛ که در زمینه های مختلف همچون نظامی, هنر, سیاست و مدیریت استفاده می شود و به معنی طرح کلی وضعیت موجود است.سناریو در خانه ی هوشمند به معنی مجموع  تنظیمات و کنترل های دلخواه بر روی کلیه وسایل و وضعیت خانه است. زمان اجرای این تغییرات نیز خود قابل برنامه ریزی هستند که می تواند به صورت زمانبندی شده و یا در پی تغییر وضعیتی در منزل رخ دهد.در ادامه برخی از سناریو های مرسوم آورده شده است ولی باید بر روی این موضوع تاکید کرد که سناریو در خانه ی هوشمند مفهومی بسیار گسترده  تر از عباراتی که در ادامه آمده است دارند و هر وضعیتی اعم از صدا، نور، امنیت و غیره قابل پیاده سازی می باشد.

🏡سناریو صبح بخیر:
با تنظیم آلارم گوشی صبح با بالا رفتن پرده ها و آهنگ ملایمی از خواب بیدار میشوید. در حالی که قهوه ساز و کتری برقی شما نوشیدنی گرم شما را برای صبحانه ای دلنشین آماده کرده است.
🏡سناریو خروج از منزل:
کلیه مسیر های روشنایی و صوتی خاموش شده و پرده ها بسته میشوند و دمای محیط به دمای مناسب عدم حضور تغییر میکند(در سناریوی ورود و یا قبل از ورود میتوان دمای خانه را به دمای مطلوب بازگرداند) که به مقدار قابل توجهی به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک میکند و سیستم امنیتی خانه فعال میشود.در هنگام مسافرت سیستم هوشمند حضور افراد در منزل را با تغییراتی مانند روشنایی, پرده شبیه سازی خواهد کرد.
🏡سناریو ورود به منزل:
با فعال شدن این سناریو دمای منزل به دمای مطلوب میرسند. روشنایی مسیر ها و محیط خانه مطابق با شدت نور محیط تنظیم میشوند.به طور کلی هر چیزی که در هنگام رسیدن به منزل نیاز دارید برای شما آماده خواهد بود. خانه ی هوشمند با پیام کوتاه,اتصال به اینترنت و حتی با توجه به موقعیت مکانی شما میتواند پیش بینی بازگشتن شما به منزل را انجام دهد و این تغییرات را برای شما انجام دهد.

🏡سناریو تماشای فیلم:
برای مشاهده فیلم با فعال کردن این سناریو از روی پنل های هوشمند و یا گوشی همراه خود پرده ها بسته شده, سیستم رو شنایی با نوری ملایم و در قسمت مناسب برای جلوگیری از بازتاب ناخواسته نور روشن شده, سیستم گرمایش و سرمایش دمای مورد نظر فضا را برای دیدن یک فیلم دلپذیر آماده میکند.
🏡سناریو مهمان:
با ورود مهمانان فقط کافیست سناریو مهمان را انتخاب کنید تا سیستم روشنایی به خواست شما تنظیم شود؛ چراغ های دکوراتیو و راهرو ها و لوستر ها روشن میشوند, دمای محیط به دمای مورد نظر تغییر میکند, سیستم صوتی موسیقی ملایم و آرامی را پخش میکند.
🏡سناریو شام:
مهمانان را به صرف شام دعوت میکنید و فقط کافیست سناریو شام را انتخاب کنید که نور محیط های دیگر خاموش و نور میز شام به صورت ملایم و موسیقی های شام با بهترین شرایط از مهمانان خود پذیرایی کنید.
🏡سناریو خواب:
برای خوابیدن سناریو خواب را انتخاب کرده چراغ ها و سیستم های صوتی خاموش میشوند و چراغ خواب روشن میشود. وضعیت درها و پنجره ها برای شما نشان داده میشود و سیستم امنیتی فعال میشود تا خوابی آسوده در آرامش را داشته باشید.
🏡سناریو مطالعه:
با فعال کردن این سناریو در هر قسمت از خانه که باشید. سیستم صوتی آن قسمت غیرفعال و سیستم روشنایی و پرده برقی مطابق با نور محیط بیرون نور مناسب برای مطالعه را برای شما فراهم میکند.بخشی از سناریو هایی که معمول میباشد را بیان کردیم اما این نکته را فراموش نکنید شما هرچیزی را که بخواهید میتوانید به صورت سناریو پیاده سازی کرده و از امکانات خانه ی هوشمند خود لذت ببرید.